Зарплати, пенсії, тарифи – що чекає українців наступного року?


Зарплати, пенсії, тарифи – що чекає українців наступного року?

Для українців 2022 рік буде непростим. Підвищення мінімальної зарплати навіть не компенсує інфляцію, а продукти продовжуватимуть зростати в ціні. Також очікується незначне підвищення пенсій, перерахунок частини тарифів на комуналку та нові податкові перевірки, повідомляє Обозреватель.

Нова абонплата за газ

Із 1 січня всім українцям перерахують розмір абонентської плати (плата за доставку) на газ. Це станеться з двох причин. По-перше, зміниться розрахунок кількості кубів, за які потрібно сплачувати. Для цього весь використаний газ із жовтня 2020-го по жовтень 2021-го розділять на 12. Крім того, зміниться і тариф (цифра, на яку множать отриману кількість кубів).

Істотно суми у платіжках збільшаться для тих українців, котрі опалюють газом великі будинки. Через великі обсяги споживання різниця в тарифах для них буде більш суттєвою.

Новий тариф на газ та електроенергію

Вартість самого газу та електроенергії не змінюватимуть щонайменше до травня 2022-го. Після цього уряд має ухвалити рішення, чи варто підвищувати тарифи для українців. Ймовірно, економічні обґрунтування для цього будуть (оскільки подорожчало вугілля, газ на світових ринках). Але, з досвіду минулих оків, можна припустити, що рішення можуть “затягувати” протягом цілого року.

Вода подорожчає майже для всіх

А ось вартість води може збільшитися вже з 1 січня. Відповідне рішення ухвалила профільна комісія 22 грудня, документ опублікували на їхньому сайті. Наприклад:

“Полтававодоканал”

було: 32,604 грн за куб.

стане: 33,768 грн за куб.

Як зазначають у відомстві, рішення підвищити тарифи ухвалили через цілу низку факторів. Наприклад, для водоканалів підвищили тарифи на електроенергію, більше доводиться витрачати на теплоенергію, а також для технологічних потреб необхідно використовувати газ, ціна якого значно зросла.

Що буде із курсом долара

Вартість валюти в Україні наступного року, за різними оцінками, становитиме понад 28 грн/$. Наприклад, у бюджеті країни на 2022 рік уряд передбачив вартість долара у розмірі 28,6 грн/$. Але тут варто враховувати, що Кабміну дуже рідко вдається точно спрогнозувати валютні коливання.

Є також консенсус-прогноз ключових експертів (його публікує Міністерство економіки). Згідно з ним, курс долара до кінця 2022 року може підскочити до 29,9 грн, чого не траплялося з початку 2015 року – часу, коли гривня рекордно девальвувала. У такому разі середній курс за 2022 рік становитиме 29 грн/$. Проте це негативний прогноз. Імовірніше, що вартість “зеленого” буде на рівні близько 28 грн.

Що буде із цінами

У середньому інфляція наступного року, згідно з оцінками Нацбанку та Кабміну, коливатиметься в межах від 5 до 7%. Але насправді це базові оцінки, є і більш негативні. Наприклад, ніхто точно не може спрогнозувати, якою буде ситуація на світових ринках (а це курс валют), скільки коштуватиме газ у Європі (а від цього залежать ціни на добрива та продукти).

Загалом до вересня 2022-го споживчий кошик зросте в ціні аж на 22-25%, розповів голова Спілки українського селянства Іван Томич. У 2022-му найсильніше може збільшитися вартість хліба. Погана новина у тому, що підвищення соціальних стандартів подорожчання продуктів не компенсує.

Що буде із зарплатами

У 2022 році середню зарплату можуть підвищити на 10%. Експертка ринку праці Тетяна Пашкіна стверджує, що сподіватися на суттєве зростання доходів більшості українців не варто

“Середній коридор зарплати, яку піднімають, це 5-10%. Дуже рідко – 15-20%, але це утримувальні заходи, коли спеціаліста потрібно тримати двома руками, тому що він вже майже звільнився. Такі підвищення – точкові. Глобального постковідного підвищення зарплат, на мою думку, поки не відбудеться”, – підсумувала Пашкіна.

Що буде з пенсіями

З грудня 2021 року до кінця 2022-го чекає сім підвищень пенсій. Водночас для всіх пенсіонерів виплати зростатимуть далеко не щоразу. Після підвищення мінімальних виплат для 65-річних не покриватимуть навіть базові потреби.

Мінімальна пенсія до липня 2022-го буде на рівні 1934 грн, у липні збільшиться до 2027 грн, а в грудні – до 2093 грн. Тобто найменш забезпеченим українцям за рік додадуть лише 159 грн. І це при тому, що вже зараз, згідно з розрахунками Мінсоцу, пенсіонеру на базові потреби (без урахування мобільного зв’язку, інтернету та різноманітного харчування) на місяць потрібно 3692 грн.

За матеріалами відкритих джерел

Стало відомо, скільки землі продали на Полтавщині після відкриття земельного ринку

Источник: 0532.ua

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *